Pendrive z powodzeniem zastępuje wszelkie dyskietki, płyty i inne nośniki pamięci, a gdy mamy do czynienia z modelami o pojemności 2 TB, można już mówić o formie zastępującej również dyski zewnętrzne. Im większa jednak pojemność, tym więcej danych może zostać utraconych, dlatego współczesne metody odzyskiwania danych z pendrive’a nie mają ograniczeń ani co do rodzaju odzyskiwanych plików, ani w kwestii wielkości danej transzy.

Gdy utracisz dane, rozsądne działania to podstawa

Biorąc pod uwagę najczęstsze działania wynikające z nieświadomości użytkowników, pendrive trafia do serwisu IT zazwyczaj później niż powinien, lecz i to nie oznacza sytuacji bez wyjścia. Zwyczajnie potrzeba wtedy nieco więcej pracy oraz czasu, aby odzyskać dane. Co możemy poradzić również Tobie?

1. Dalsze używanie pendrive’a to niemal pewne nadpisanie danych. Jeżeli wiesz, że doszło do usunięcia danych lub do ich utraty na przykład z przyczyn fizycznych (uszkodzenie mechaniczne, zwarcie elektryczne i inne) odłącz natychmiast pendrive od komputera czy innego urządzenia i:

 • nie używaj go do czasu naprawy, aby zapobiec nadpisywaniu danych, czyli zastąpieniu Twoich plików losowymi, nienadającymi się do użytku,
 • nie podłączaj do innych urządzeń, ponieważ w przypadku zawirusowania (nie zawsze można to samodzielnie określić) jest ryzyko zainfekowania innych komputerów,
 • podobnie w przypadku serwerów – nie podłączaj do nich nośnika pamięci, z którego chcesz odzyskać dane.

2. Odzyskiwanie danych po formacie również jest możliwe. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod, głównie specjalistycznego oprogramowania, natomiast wysoka skuteczność sprawia, że to propozycja warta rozważenia.

 • Odzyskać można wszystkie rodzaje plików, od dokumentów poprzez zdjęcia po bazy danych.
 • Specjalistyczne programy pozwalają na odzyskiwanie danych o dużej pojemności. Nie zawsze jest to możliwe w darmowych wersjach programów online.
 • Przy okazji skanowania pamięci możliwa jest również jej naprawa, zatem jedna usługa IT może nieść dodatkowe korzyści.

3. Warto zainwestować także w odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive’a. Otwierając obudowę, specjalista dociera bezpośrednio do pamięci (kość pamięci lub specyficzny monolit).

 • Taka ingerencja jest konieczna w przypadku szkodzenia pamięci, ale też przy uszkodzonej wtyczce USB, której nie można podłączyć do portu.
 • Ważna jest precyzja i jubilerska wręcz dokładność, aby podczas prac nie doprowadzić do innych uszkodzeń.
 • Pomoc informatyczna sprawdzi się niemal w każdej sytuacji od uszkodzeń mechanicznych/zniszczeń po zalanie.

Należy mieć na uwadze również inne zalecenia, które sprawdziły się w przypadku Klientów CPTI z Białegostoku i innych miast. Opiszemy je pokrótce.

Chroń pendrive, przechowuj dane bezpiecznie

Tematami, które pojawiają się przy okazji odzyskiwania danych z dysku, odzyskiwania danych z karty SD czy telefonu jest kwestia zabezpieczania dostępu oraz autentycznego chronienia danych. Gdy korzystasz ze stałych usług IT lub szeroko pojętego doradztwa informatycznego, o to wszystko dbają specjaliści, natomiast jest też kilka zaleceń, do których możesz się zastosować samodzielnie.

 • Do korzystania z komputera w miejscach publicznych nie używaj swojego głównego pendriva. Najbardziej oczywisty przykład to biblioteki szkolne oraz uniwersyteckie, gdzie nie masz pewności, jakie są zabezpieczenia antywirusowe i czy dają one odpowiednią ochronę.
 • Rób kopie zapasowe danych. Jeżeli masz ważne dokumenty lub inne pliki oraz zasoby, których utrata byłaby dla Ciebie problemem, na komputerze albo laptopie możesz zrobić kopię tych danych. Oczywiście również wtedy może się zdarzyć, że będziesz potrzebować odzyskiwania danych z komputera/odzyskiwania danych z laptopa, lecz gdy w tym samym czasie zgubisz pendrive, powyższe działania pozwolą poprawić sytuację.
 • Sprawność pendrive’a to realna pomoc w różnych okolicznościach. Jeżeli na przykład potrzebujesz z telefonu odzyskiwania danych (Android, iOs, Symbian), pendrive dzięki portowi USB może być miejscem, na które zgrane zostaną odzyskane pliki. Tak niewielki nośnik pamięci ma duży potencjał.

Współczesne usługi informatyczne pozwalają rozwiązać wiele kwestii, natomiast świadomość użytkowników jest ważna, aby zapobiegać poszczególnym sytuacjom. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami – zapraszamy.

Rozsądne decyzje już na etapie zakupu elektroniki

Kompletując elektronikę do domu lub firmy należy wybierać pendrivy z zatyczkami albo w specjalnych futerałach/etui. To pierwszy krok zabezpieczający przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odnośnie błędów logicznych warto natomiast porozmawiać ze specjalistą. Chociaż błędy takie pojawiają się często, wielu z nich można z powodzeniem uniknąć.