Jak chronić dane na serwerze? Jak zabezpieczyć się przed włamaniem? Na te i wiele innych pytań związanych z bezpieczeństwem odpowiedzi daje współczesna administracja serwerami, której zakres stale rośnie. Co więcej, zakres ten obecnie znacznie wybiega poza znane wcześniej standardy. Tak jak Ty dbasz o bezpieczeństwo własnych komputerów czy laptopów korzystając z odpowiednich zabezpieczeń antywirusowych, tak jednym z zadań obsługi IT jest dbanie o będące pod jej opieką serwery. Ochrona przed kradzieżą danych, atakiem hakerów to jedne z licznych przykładów.
O obsłudze serwera w profesjonalnym wydaniu
Zabezpieczanie danych dotyczy nie tylko tzw. danych poufnych. Odpowiednio zabezpieczone powinny być wszelkie pliki, programy oraz bazy danych znajdujące się na serwerze niezależnie od ich zawartości. Utrata nawet pozornie mało znaczących plików może się wiązać z dodatkowym nakładem czasu i pracy, aby je odtworzyć, zatem choćby z tego względu należy zablokować dostęp osobom niepowołanym.
Kwestie bezpieczeństwa sieciowego rozważane są zawsze gdy mowa o administracji serwerami. Jedne z głównych wytycznych to:
- odpowiednie oprogramowanie antywirusowe – ponieważ przez serwer przesyłanych jest wiele danych, nieustannie istnieje konieczność ochrony przed wirusami; gwarancję jakości stanowi odpowiedni system skanowania serwerów w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń;
- zapory sieciowe – tzw. firewalle pozwalają sprawdzić połączenie komputerów z Internetem pod względem bezpieczeństwa i zablokować połączenia ryzykowne; firewall to sprzęt, oprogramowanie lub połączenie obu;
- system wykrywania włamań – urządzenia sieciowe działające w czasie rzeczywistym, służące do ochrony systemu informatycznego przed atakiem hakerów; inaczej niż firewall, zrywają natychmiast sesje, gdy analiza danych wykazuje ryzyko ataku.
Z prowadzeniem serwera wiąże się jeszcze kilka dodatkowych aspektów dotyczących bezpieczeństwa. O czym mowa?
Dostęp do kontroli nad informacjami
Przepływ informacji przez serwery jest rzeczą oczywistą, a poszczególne procedury mają charakter ciągły. Z punktu widzenia właściciela danego serwera lub serwerów istotne jest, kto i w jakim zakresie ma dostęp do tych danych. Nie wystarczą jednak same deklaracje lub odręcznie przygotowane raporty – serwery dają możliwość pełnego monitorowania i rejestrowania wszelkich działań odbywających się na serwerze, w tym także dotyczących obsługi serwera.
Taka funkcjonalność pozwala sprawdzić, kiedy, z jakiego adresu IP i przez jak długi czas miała miejsce dana aktywność. Jako samą aktywność należy rozumieć między innymi przeglądanie plików, zmianę ustawień programów, przesyłanie wiadomości – wszystko to również jest odpowiednio zarejestrowane. Prowadzenie serwera należy w tym kontekście powierzyć firmie, która zadba o wdrożenie systemów zgodnych z najnowszymi wymogami.
Serwery zabezpieczone nowoczesnym oprogramowaniem
Każdy etap sprzedaży serwerów jako fizycznych urządzeń powinien uwzględniać obecne potrzeby odbiorców oraz potencjalne potrzeby w trakcie użytkowania tych serwerów. Jednym z kluczowych zagadnień jest w tym przypadku również wspomniane wcześniej oprogramowanie, którego potencjał sprawia, że możliwości serwera będą wystarczające do obsługi odpowiednio niewielkiej firmy lub dużego przedsiębiorstwa, a także wszystkich wersji pośrednich.
Gdy wybrane oprogramowanie daje wszechstronne możliwości aktualizowania oraz zmiany konfiguracji, będzie ono zawsze o krok przed potrzebami. W rękach specjalistów z obsługi IT pozwoli chronić serwery, a pośrednio także wszystkie komputery, laptopy i inne podłączone w sieci wewnętrznej urządzenia.
Serwis serwerów i prace konserwacyjne
Doradzając Klientom w oparciu o wiedzę dotyczącą sprzedaży serwerów rozmawiamy często również o pracach serwisowych dotyczących sytuacji najrzadziej występujących, czyli uszkodzeń fizycznych. Tutaj także zawiera się wiele kwestii związanych z zabezpieczeniami, ponieważ odzyskiwanie danych z serwera po uszkodzeniu oznacza, że wszystko, co dotychczas było możliwe podczas serwisu serwerów, jest ograniczone. O tym, jak może pomóc doświadczony informatyk, powiemy już wkrótce w kolejnym artykule.