Współczesne drukarki laserowe to urządzenia na tyle udoskonalone, że wiele komunikatów o problemach pokazują na wyświetlaczu lub na komputerze, z którego pochodzi polecenie drukowania. Intuicyjne menu urządzeń sprawia dodatkowo, że często wystarczy jeden przycisk, aby wznowić drukowanie. Bywa jednak, że dopiero po skorzystaniu z usług naprawy sprzętu elektronicznego można ponownie rozpocząć drukowanie. Warto wtedy zainwestować w profesjonalny serwis.

Mniej oczywiste przyczyny problemów z drukowaniem

Tak jak podczas naprawy telefonów, laptopów czy komputerów wystarczające bywają samodzielne działania, tak również naprawę elektroniki można nieraz wykonać bez fachowej pomocy. Nie będziemy zatem pisać o awariach najprostszych, gdzie na przykład wystarczy wyłączyć i włączyć urządzenie albo docisnąć podajnik z papierem. Skupimy się na kilku usterkach wymagających specjalistycznej interwencji. Tutaj niefachowe próby mogłyby doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń.

Po pierwsze: zużyty bęben drukarki. Co warto wiedzieć?

  • Bęben światłoczuły OPC (z j. angielskiego: Organic Photoconducting Cartridge) ulega zabrudzeniu kurzem i wtedy wystarczy jego czyszczenie, jeżeli jednak doszło do mechanicznych uszkodzeń – konieczna jest wymiana.
  • Ścieranie warstwy wierzchniej bębna sprawia, że nie spełnia on do końca swojego zadania, a rezultatem są nieestetyczne plamy na papierze zadrukowanym. Zwłaszcza przy drukowaniu pism oficjalnych, broszur czy folderów ma to kluczowe znaczenie.
  • Diagnostyka w tym przypadku jest szybka, nie wymaga dodatkowych prób oraz testów, zatem oddając drukarkę do serwisu masz pewność, że przy dostępności części zamiennych urządzenie szybko wróci do Twojej firmy.

Po drugie: zanieczyszczenie elektrody ładującej. Co warto wiedzieć?

  • Elektroda ładującą PCR (z j. angielskiego: Primary Charge Roller) jest odpowiedzialna za ładowanie elektrostatyczne bębna; na nim powstaje elektrostatyczny obraz drukowanej strony, a wszelkie zanieczyszczenie mogą ten obraz zniekształcać.
  • Do czyszczenia należy używać specjalistycznych preparatów o odpowiedniej konsystencji. Pozwalają one doprowadzić elektrodę do porządku bez ryzyka uszkodzeń czy wtarcia zanieczyszczeń.
  • W przypadku intensywnej eksploatacji warto postawić na regularne prace konserwacyjne, w tym związane z czyszczeniem. Pozwoli to utrzymywać drukarkę zawsze w nienagannym stanie, a jakość wydruków – na odpowiednim poziomie.

Po trzecie: uszkodzenie listwy lub szczotek czyszczących

  • Za każdorazowe czyszczenie bębna z osadzającego się na nim proszku tonera odpowiadają listwy czyszczące i szczotki czyszczące. Do uszkodzenia tych elementów może dojść między innymi w przypadku nieumiejętnego rozkładania kasety tonera.
  • Tak jak w powyższych przypadkach, tak również tutaj objawy usterki można pomylić z zanieczyszczeniem listwy/szczotek. Doświadczony serwisant szybko zdiagnozuje i oceni, jakie działania rzeczywiście są potrzebne.
  • Jeżeli Twoja firma korzysta z usług IT albo zdalnej pomocy informatyka, problemy z drukarkami warto zgłaszać nie tylko podczas cyklicznych prac serwisowych dotyczących komputerów. Szybka reakcja to mniejsze ryzyko poważniejszych usterek.

Aby nieco rozszerzyć temat, poniżej kilka dodatkowych przykładów wraz z krótkim objaśnieniem.

Naprawa elektroniki z poziomu komputera i nie tylko

Kwestię sterowników oraz właściwego wskazania drukarki można wyeliminować dzięki pomocy zdalnej IT, natomiast wymiana pamięci wymaga bezpośredniej ingerencji.

  • Błędna instalacja lub brak sterowników – przy zakupie urządzenia należy sprawdzić, czy została do niego dołączona płyta ze sterownikami; opcjonalnie wszystko, co niezbędne znajduje się zazwyczaj na stronie producenta;
  • Oznaczanie niewłaściwej drukarki – jedna z najczęstszych sytuacji we współczesnych biurach, gdzie znajduje się kilka ogólnodostępnych urządzeń, a na komputerach pracowników jest możliwość wyboru;
  • Zapełnienie pamięci – tak jak komputery czy laptopy, tak również drukarki mają pamięć operacyjną; jeżeli przy bieżącym zapotrzebowaniu firmy urządzenie często pokazuje komunikaty o zapełnieniu RAM, warto wymienić pamięć lub całe urządzenie.

Dotychczasowych i obecnych Klientów CPTI z Białegostoku zachęcamy zawsze do korzystania z instrukcji obsługi oraz informacji na stronach producentów. Już samo poznanie użytkowanej drukarki sprawi, że w codziennej pracy drukowane przez Ciebie materiały będą mieć optymalny wygląd.

W naprawie sprzętu elektronicznego liczą się detale

Wiedza o urządzeniach najnowszych, ale też z poprzednich dekad sprawia, że wymiana drukarki na nową rzeczywiście jest koniecznością. Podczas prac naprawczych można wykorzystać wiele nieinwazyjnych rozwiązań, i te inwazyjne nie zaszkodzą poszczególnym elementom. Czy to w ramach outsourcingu IT, czy w innej formie, solidna naprawa elektroniki oznacza wiele realnych korzyści.