Awarie monitorów w mniejszym lub większym stopniu zależne są od działań użytkowników. Twój monitor może zatem działać sprawnie przez kilka lub kilkanaście lat i naprawa takiego monitora nie będzie przez te lata potrzebna. Do CPTI w Białystok trafiło już jednak wielu Klientów, którzy potrzebowali naprawy monitora ze względu na często popełniane błędy w pracy i w domu podczas korzystania z komputera. Dziś kilka porad odnośnie tego, jak uniknąć takich błędów.

Miejsce ma istotne znaczenie

Logiczne jest, że w domu, w biurze lub w dowolnym pomieszczeniu priorytet to właściwe warunki dla przebywających tam osób, ale należy wziąć pod uwagę także i komputery, monitory oraz cały związany z nimi sprzęt. Otoczenie sprzyjające człowiekowi nie zaszkodzi również monitorom, więc w tym aspekcie postaw na:

 • odpowiednią temperaturę powietrza – według przepisów BHP, w biurze nie może być niższa niż 18oC; najczęściej w biurze, ale też w domu wynosi ona zazwyczaj około 20-22oC;
 • optymalną wilgotność powietrza – biorąc pod uwagę, że w danym pomieszczeniu przebywasz kilka godzin lub dłużej, wilgotność powietrza należy utrzymać na poziomie 40-60%;
 • dobrą wentylację – chociaż obudowa monitora ma szczeliny chroniące całość przed przegrzaniem, konieczne jest zapewnienie dodatkowych usprawnień przepływu powietrza:
  • wentylacja samego pomieszczenia, zarówno grawitacyjna (otwory wentylacyjne, uchylanie okien), jak też mechaniczna, gdy potrzebne jest dodatkowe wsparcie (wentylatory, klimatyzatory, system klimatyzacji);
  • ustawienie monitora minimum 10 cm od dowolnej ściany; przepływ powietrza wokół monitora to również istotna kwestia;
  • używanie podstawki dołączonej do monitora; jeżeli dany model ma taką podstawkę, jej celem jest między innymi zwiększenie przestrzeni od blatu biurka do dolnej krawędzi monitora,w której również mogą się znajdować otwory wentylacyjne.

Równie ważne są aspekty dotyczące samego podłączenia i użytkowania, co widzimy na przykładzie prowadzonego serwisu monitorów. Jak o to zadbać, aby nie trafiły zbyt szybko do naprawy?

Serwis monitora można odłożyć w czasie

Zagadnienia związane z elektrycznością można w temacie komputerów i laptopów podzielić na kilka części. Naprawy monitorów potrzebują najczęściej właściciele, którzy:

 • podłączają monitor do gniazda elektrycznego bez uziemienia lub do listwy zasilającej, która ma uszkodzoną obudowę, przewód elektryczny, jest przygnieciona etc.;
 • używają komputera podczas burzy; wyładowania atmosferyczne to nie tylko zła pogoda, to również realne ryzyko zwarć i trwałego uszkodzenia układów scalonych;
 • korzystają z zasilania o niewłaściwym napięciu, na przykład po sprowadzeniu sprzętów zza granicy samodzielnie przerabiają wtyczkę, która już swoim innym kształtem sygnalizuje, że nie pasuje do gniazd elektrycznych używanych w Polsce.

Należy zadbać również o same przewody. Powinny one leżeć swobodnie, bez nadmiernego rozciągnięcia i zgięć. Podobnie jak w przypadku komputerów czy laptopów, uszkodzenie przewodu jest jedną z częstych przyczyn oddawania sprzętów do serwisu.

Mniej oczywiste aspekty czyszczenia

Aby nie pisać o wiadomych kwestiach, przedstawimy pokrótce inną stronę wycierania kurzu i dbania o czystość. Regularne porządki sprawią, że osiadający na monitorze kurz nie dostanie się pod matrycę ekranu. Obudowa nigdy nie jest hermetycznie szczelna, a przez mikroszczeliny kurz może dostać się pod matrycę. Wtedy dla bezpieczeństwa konieczne jest skorzystanie z serwisu monitorów – należy zdjąć obudowę i przeprowadzić czyszczenie od środka. Samodzielne, nieumiejętne próby to ryzyko uszkodzeń.

Znacznym ułatwieniem jest, gdy masz obsługę na zasadzie stałej pomocy IT, natomiast również na jednorazową usługę nie trzeba obecnie czekać zbyt długo w serwisie komputerów, więc warto zgłaszać swoje wątpliwości na dowolnym etapie użytkowania sprzętu.

Naprawy monitorów w profesjonalnych warunkach

Specjaliści od napraw monitorów lub szeroko pojętych usług IT są przygotowani na każdą sytuację, w której trafiają do nich uszkodzone albo niedziałające monitory. To jednak znacznie szersza pomoc na etapie zakupów – doradztwo informatyczne chętnie wybierają nasi dotychczasowi i obecni Klienci. Chociaż współczesny rynek bogaty jest w najnowsze rozwiązania, również spośród nich warto wybierać w oparciu o indywidualne potrzeby, Twoje, Twoich bliskich lub pracowników. A docelowo dbać o monitor i unikać sytuacji, w których może on ulec uszkodzeniu.