Gdy telewizor, kino domowe czy dowolny sprzęt audio przestają działać prawidłowo, należy znaleźć przyczynę tych nieprawidłowości. Odpowiednio zdiagnozowana usterka pozwoli na naprawę sprzętu RTV w sposób zgodny z oczekiwaniami. Zależnie od sytuacji może się jednak okazać, że naprawa w serwisie RTV nie będzie konieczna lub że z innych przyczyn usługa zakończy się na samej diagnostyce. Jakie to sytuacje?

Samodzielne działania zgodnie z instrukcją

Zanim sprzęt trafi do naszego serwisu RTV można podjąć próbę samodzielnej naprawy, lecz zawsze wyłącznie w oparciu o informacje zawarte w instrukcji obsługi. Inaczej niż ogólnodostępne źródła online, takie instrukcje tworzone są pod kątem konkretnego modelu telewizora, odtwarzacza multimedialnego, czy wieży. To pewność, że oznaczenia będą się zgadzać z tymi na pilocie, podobnie komunikaty na wyświetlaczu, a Ty będziesz wiedzieć, co należy zrobić na poszczególnych etapach.

Na przykładzie telewizorów możesz między innymi:

  • wykonać tekst obrazu 3D – gdy w założonych okularach widzisz rozmyte kontury lub obraz w inny sposób jest zniekształcony, problem może być w samych okularach (na przykład rozładowały się baterie) ale też bliskość innych urządzeń emitujących obraz 3D, a nawet zbyt mała odległość kanapy od ekranu,
  • skorygować jakość dźwięku – często okazuje się, że nieprawidłowy obraz lub dźwięk wynikają z pozostawienia ustawień innych niż telewizyjne lub podłączenia telewizora do uszkodzonych kolumn,
  • sprawdzić i skorygować prawidłowość połączenia z Internetem – zarówno w kwestii ustawień, jak też odnośnie samego podłączenia routera, modemu czy przewodu, jeżeli nie jest to Internet Wi-Fi.

W przypadku problemów z kinem domowym można zazwyczaj:

  • poprawić jakość odtwarzania obrazu w wysokiej rozdzielczości – zwłaszcza, gdy problemem jest nieprawidłowy przewód łączący urządzenie z telewizorem i wystarczy zmienić przewód na właściwy,
  • przywrócić dźwięk w głośnikach – przed wizytą w serwisie RTV zgodnie z instrukcją obsługi przywrócisz ustawienia fabryczne lub wybierzesz właściwe wejście audio,
  • ustawić prawidłowe wyświetlanie napisów – potrzebne może być samo aktywowanie wyświetlania napisów z użyciem opcji „Subtitle”, a gdy napisy pojawiają się w nieodpowiednim języku, wystarczy zmienić kategorię ich wyświetlania (angielski należy zazwyczaj do standardowych, a język polski do języków centralnej Europy).

Podobnie z innymi urządzeniami, które znajdują się w Twoim domu lub firmie. Naprawę sprzętu RTV należy jednak powierzyć specjalistom, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości.

Serwis RTV i fachowa pomoc

Innowacyjność współczesnych urządzeń i systemów sprawia jednak, że są one znacznie bardziej skomplikowane, więc samodzielna naprawa nie jest tak prosta, jak dawniej. Diagnostykę w warunkach domowych utrudnia również fakt, że do jednego urządzenia podłączonych jest wiele innych. Często również Klienci z Białegostoku oraz innych miast jako jeden z powodów dostarczenia sprzętów do naszego serwisu elektroniki zgłaszają w CPTI, że nie szukają usterki, ponieważ zbyt dużo jest opcji.

Dodatkowe kwestie przemawiające za skorzystaniem z usług naprawy sprzętu RTV w profesjonalnym punkcie usługowym to:

  1. ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów podczas samodzielnej naprawy,
  2. brak odpowiednich urządzeń i narzędzi w domu lub w pracy (podobnie jak przy naprawie komputerów – rzadkością są domowe wersje profesjonalnego oprogramowania),
  3. krótki czas naprawy w przypadku mniej skomplikowanych awarii i dostęp serwisantów do części zamiennych, gdy taka wymiana jest konieczna dla poprawy działania sprzętu.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń wiemy, że niewiele jest usterek, których nie da się naprawić. Owszem, niektóre wymagają zaawansowanych działań, więcej czasu, natomiast z punktu widzenia Klienta jest to jedynie czasowa niedogodność. W niektórych okolicznościach warto jednak zastanowić się, co wybrać zamiast naprawy.

W obliczu kosztownych napraw i nie tylko

Sama diagnostyka oraz naprawa części znajdujących się wewnątrz urządzenia jest zazwyczaj opłacalna, ponieważ nie wymaga wymiany poszczególnych elementów. Dla kontrastu zniszczona matryca telewizora, trwale uszkodzone podzespoły kina domowego to jedne z wielu przykładów, gdzie serwis RTV nie zawsze może zaoferować usługi w przewidzianym przez Ciebie budżecie na naprawę. Zdarza się, że przy znacznych uszkodzeniach mechanicznych/zniszczeniach taka naprawa będzie niemożliwa.

Podobnie jak z komputerami oraz laptopami, nie zawsze zasadna jest naprawa leciwych, wysłużonych sprzętów. Tak jak w każdym urządzeniu, z biegiem lat zużywają się części oraz podzespoły, a dodatkowo najstarsze telewizory i sprzęty audio nie są kompatybilne z nowoczesnymi systemami. W takich przypadkach naprawę sprzętu RTV zastępuje zwykle zakup nowego, który posłuży Tobie i Twoim bliskim przez kolejne lata.