W dzisiejszym artykule napiszemy szerzej o odzyskiwaniu danych po formacie komputera. To jedna z najczęstszych sytuacji, z którymi mają styczność specjaliści szeroko pojętego „data recovery”. Ponieważ najnowsze programy i narzędzia są skuteczne, a ich działanie – precyzyjne, można zazwyczaj z powodzeniem odzyskać wszystkie dane lub przynajmniej ich część. Jak zatem wygląda odzyskiwanie danych z komputera i o czym należy pamiętać?

Celowe lub przypadkowe formatowanie dysku

Różne są przyczyny formatowania, natomiast efekt zawsze taki sam, czyli utrata dostępu do poszczególnych danych w postaci dokumentów, zdjęć, programów i innych. Świadomość tego, które partycje dysku zostały sformatowane i co się na nich znajdowało znacznie ułatwia samo odzyskiwanie danych. Można wtedy, używając specjalistycznego oprogramowania, zaznaczyć między innymi rodzaj plików do odzysku oraz miejsca, z których pliki te mają być odzyskane. Niemniej jednak, również w przypadku omyłkowego sformatowania całego dysku lub poszczególnych partycji warto skorzystać z fachowej pomocy.

Kluczem jest dokładne skanowanie miejsc wskazanych do sprawdzenia. Tak jak w przypadku odzyskiwania danych z laptopa czy telefonu (w telefonie może to być pamięć samego telefonu lub karta pamięci), tutaj również możesz zdać się na nowoczesne metody. Nawet zakładając, że nie wiesz, skąd dokładnie zostały usunięte pliki, warto skorzystać ze współczesnych rozwiązań.

  1. Dogłębne skanowanie nośnika danych. Również na przykładzie doświadczeń CPTI w Białymstoku wiemy, że należy podjąć kolejne działania, gdy te wstępne nie przyniosły określonych rezultatów. Zaawansowane oprogramowanie daje znacznie więcej możliwości niż podstawowe wersje programów z dziedziny data recovery.
  2. Ręczne wskazywanie miejsc, które ma przeskanować program. Ważna jest przy tym wiedza odnośnie tego, jak postępować na poszczególnych etapach. Wprawdzie ogólnodostępne programy podpowiadają i naprowadzają użytkowników, niemniej jednak często potrzeba fachowej wiedzy, aby nie nadpisać danych i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Przy powyższym znacznym ułatwieniem jest, gdy doszło do formatowania szybkiego. Poniżej krótko o tym, a także o formatowaniu pełnym.

Formatowanie z użyciem rozwiązań systemowych

Inaczej niż w przypadku odzyskiwania danych z karty SD, odzyskiwania danych z pendrive’a (w tym z uszkodzonego pendrive’a) i innych nośników, w przypadku samych systemów komputerowych formatowanie nie wymaga instalowania lub podłączania czegokolwiek. Czy to komputer z systemem Windows, czy MacOS, zazwyczaj istnieje możliwość formatowania:

  • szybkiego – przygotowanie całego dysku twardego lub jednej/poszczególnych jego partycji pozwala na wykasowanie znaczników plików; po takim formatowaniu operacja odzyskiwania plików jest mniej czasochłonna, ponieważ w praktyce dane nie zostały całkowicie usunięte;
  • pełnego – tworzony jest nowy system plików, a dane są nadpisywane losowymi danymi, które przynajmniej pierwotnie uniemożliwiają dotarcie do poprzedniej zawartości; formatowanie pełne prowadzi zatem do trwałego usunięcia danych, jeżeli rozpatrywać je jako działanie celowe;
  • z użyciem odpowiedniego programu – inaczej niż w dwóch powyższych, tutaj należy zainstalować program, za pomocą którego przeprowadzone zostanie formatowanie; można przy tym dodatkowo usuwać poszczególne partycje, zmieniać ich wielkość, dodawać nowe albo zeskanować dysk w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń.

W każdym z tych przypadków (już po sformatowaniu) z określonych powodów zdarza się, że zachodzi potrzeba odzyskania danych i jest to możliwe również po formatowaniu pełnym. Wymaga oczywiście zaawansowanych działań, natomiast na chwilę obecną prace takie prowadzone są przez doświadczonych informatyków z dużą skutecznością.

Komputery i telefony bez tajemnic, czyli skuteczny odzysk danych

Tak jak podczas opisywanych w poprzednim artykule działań związanych z odzyskiwaniem danych z telefonów (Android, iOs i inne), tak też wykonując prace przy komputerach można osiągnąć znacznie więcej niż jeszcze kilka lat wstecz. To nie tylko słowa pełne optymizmu, lecz autentyczna świadomość, jak wiele korzyści niesie ze sobą zaawansowana wiedza oraz doświadczenie, uzupełnione odpowiednim oprogramowaniem. W praktyce – odzyskać można niemal każde dane, o czym każdego dnia przekonują się również nasi Klienci.