Coraz większa świadomość Klientów w kwestii odzyskiwania danych z komputera i innych urządzeń sprawia, że słusznie mniej jest obaw o skutki utraty danych. Działania znane szerzej jako „data recovery” pozwalają między innymi na odzyskiwanie danych po formacie, a także z urządzeń zewnętrznych. Wiedza i doświadczenie współczesnych specjalistów branży IT jest imponująca. Poniżej kilka aspektów praktycznych.
To ważne przed odzyskiwaniem danych z komputera
Zanim komputer trafi do serwisu IT, należy odpowiednio zareagować na utratę danych, gdy tylko stwierdzisz fakt ich skasowania lub zaginięcia.
Do samodzielnego rozwiązania problemu możemy wskazać jedynie sytuację, gdy pliki znajdują się jeszcze w koszu. Wystarczy wtedy otworzyć kosz i po wskazaniu plików użyć opcji „Przywróć”. Gdy pliki, programy czy bazy danych nie są już widoczne, należy skorzystać z fachowej pomocy, a wcześniej:
- zakończyć wszelkie prace na plikach i dokumentach w toku; kontynuowanie może się wiązać z nadpisywaniem danych, czyli uszkodzeniem/zdeformowaniem tych plików;
- odłączyć połączenie z Internetem, a następnie wyłączyć system i odłączyć komputer od zasilania;
- przewieźć komputer do serwisu IT w sposób bezpieczny, z odpowiednią stabilizacją, aby nie doszło do uszkodzeń mechanicznych.
Podobnych zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać również wtedy, gdy chcesz się zwrócić po pomoc w kwestii odzyskiwania danych z:
- laptopa,
- karty SD,
- pendrive’a (w tym z uszkodzonego pendrive’a),
- telefonu (odzyskiwanie danych Android, iOs i innych).
Podstawą jest wyłączenie urządzenia, odłączenie go od zasilania. O pozostałe kwestie zadbają serwisanci.
Problem na dysku twardym
Komputer to większa całość zbudowana z poszczególnych elementów, natomiast prace dotyczyć mogą zarówno dysku twardego, jak i kart pamięci, w tym również pamięci podręcznej. Gdy jednak mowa o utracie danych z HDD, a właściwie o braku ich widoczności z poziomu użytkownika, optymistyczne są poniższe informacje.
1. Pliki nie są nigdy usuwane natychmiastowo
Zazwyczaj takie pliki oznaczone są jedynie jako gotowe do usunięcia. Największym zagrożeniem dla nich jest natomiast wspomniane wyżej nadpisywanie, któremu można zapobiec zaprzestając jakichkolwiek dalszych działań bez kontaktu z pomocą IT.
2. Pliki mogą być przechowywane w pamięci wirtualnej
Zasoby pamięci wirtualnej to domena najnowszych systemów, głównie Windows 8 i Windows 10. Ich funkcjonalność sprawia, że bez zaawansowanych programów do odzyskiwania danych możliwe jest przywrócenie zawartości poszczególnych folderów, ale i w takim przypadku zalecamy kontakt ze specjalistami.
3. Imponujący jest potencjał współczesnych programów do odzyskiwania danych
W przeciwieństwie do darmowych programów dostępnych online, te profesjonalne zapewniają najwyższą dokładność skanowania. Działają szybko, zatem po oddaniu komputera do serwisu IT możesz spodziewać się w krótkim czasie informacji zwrotnej. Co równie ważne, to programy do pracy na dużą skalę, więc na przykład z możliwością odzyskania danych z największych komputerów w Twojej firmie.
4. Z działań prewencyjnych postaw na kopie danych
Słowo backup powinno na stałe wejść do Twojego słownika. Czy to w domu, gdzie przechowujesz głównie zdjęcia i ewentualnie skany dokumentów, czy w firmie, gdzie pamięć zapełniana jest na bieżąco plikami, programami etc., kopie zapasowe to rozsądne rozwiązanie. Wystarczy zewnętrzny dysk twardy, a dla mniejszych ilości danych – pendrive. Oba należy wtedy dodatkowo zaszyfrować.
Od zwykłego skasowania po działanie wirusów
Przypadkowe lub celowe usunięcie plików przez użytkownika jest często spotykane, natomiast do utraty danych może się przyczynić również wirus. Złośliwe programomanie może zostać nieopatrznie pobrane przez Ciebie lub Twoich pracowników, problem może wynikać również z otwarcia zainfekowanego załącznika w mailu i wiele innych. Pliki są wtedy zazwyczaj nie usunięte, lecz zaszyfrowane.
W takich sytuacjach również wielokrotnie pomagaliśmy Klientom CPTI w Białymstoku, także w ramach pomocy zdalnej informatyka. Gdy na ekranie pojawiają się komunikaty, ostrzeżenia, informacje, co do których nie masz pewności (na przykład o tym, że Twój komputer jest zainfekowany), warto poprosić o opinię specjalisty.
Swoboda użytkowania komputera w domu i w pracy
Bezpieczne dane, przechowywane w odpowiedni sposób oraz użytkowane zgodnie z przeznaczeniem to znacznie mniejsze ryzyko ich utraty. Upewnij się, że Twój komputer jest odpowiednio przygotowany. Jednym ze sposobów jest skorzystanie ze zdalnej pomocy IT – bez wożenia komputerów do serwisu uzyskasz fachową poradę.