Asortyment dobrze zaopatrzonego sklepu komputerowego jest na tyle bogaty, że warto mieć sprecyzowane potrzeby, aby kupić to, co faktycznie sprawdzi się w Twoim domu lub firmie. Pomocną usługą jest w tym przypadku doradztwo informatyczne, ponieważ rozmawiając z fachowcem poznasz pełną gamę możliwości dostosowanych do określonych potrzeb, oczekiwań, planów na niedaleką przyszłość. W takiej rozmowie istotne są odpowiedzi na kilka pytań.

Komputery, laptopy i nie tylko, czyli sztuka wyboru

Jeżeli sporo wiesz na temat komputerów oraz dobrze znasz współczesny rynek odnośnie technologii, parametrów, funkcjonalności, będziesz mieć bardziej konkretne wymagania, natomiast w CPTI doradzamy również osobom, dla których świat IT jest zupełnie obcy. W każdym przypadku im więcej otrzymasz informacji, tym bliżej dobrych decyzji.

1. Czy masz konkretne preferencje:

  • dla nas jest to priorytet podczas wszelkich rozmów, ponieważ inwestujesz własne środki i możesz oczekiwać indywidualnie dobranych rozwiązań; czy to rozdzielczość monitora, czy uskok klawiszy na klawiaturze, wszystko powinno być brane pod uwagę;
  • otwarcie na nowości to również rodzaj preferencji; współczesna myśl technologiczna sprawia między innymi, że bez większych problemów przestawisz się z komputera stacjonarnego na All-in-one, zyskując jednocześnie wolne miejsce pod biurkiem.

2. Jak duży masz budżet na zakupy w sklepie komputerowym:

  • dla domu – w przypadku najprostszych komputerów oraz laptopów dostępne są modele za kilkaset złotych, które z powodzeniem sprawdzą się na potrzeby domowników; ich parametry pozwalają m.in. swobodnie korzystać z Internetu;
  • dla firmy – tutaj znacznie bardziej potrzeba więcej pamięci, lepszego procesora oraz odpowiedniej karty graficznej, więc wzrastają koszty, lecz sprzęt sprawdzi się nawet podczas intensywnej eksploatacji.

3. Jak bogaty wybór zapewnia dany sklep:

  • gdy potrzebujesz komputera – komputer stacjonarny lub laptop to tylko dwie spośród opcji do rozważenia, a coraz więcej pojawia się urządzeń typu All-in-one; najważniejsze podzespoły w obudowie monitora oraz ekran dotykowy przekonują wielu Klientów;
  • kiedy szukasz urządzeń dodatkowych – sklep czy salon komputerowy za sprawą dobrze dobranego asortymentu dają szansę ograniczenia całych zakupów do jednego miejsca; wystarczy zatem odpowiednia lista, aby kupować szybko.

Nad niektórymi kwestiami należy zastanowić się oczywiście nieco dłużej, ponieważ sprzęt komputerowy często zostaje z Tobą przez lata.

Dodatkowo przed wizytą w sklepie komputerowym

Naszym Klientom z Białegostoku i innych miast proponujemy rozważenie dodatkowych kwestii, ponieważ one również docelowo mają znaczenie.

4. Czego faktycznie potrzebujesz:

  • nie zawsze konieczna jest wymiana całego sprzętu zwłaszcza, gdy niektóre elementy masz prawie nowe; solidny monitor nie musi być wymieniany wraz z komputerem, jeżeli obraz na monitorze jest nadal czysty, kolory wyraziste i wszystko działa sprawnie;
  • solidny procesor oraz duża pojemność dyskowa to zawsze dobra inwestycja, natomiast cenę sprzętu podwyższają też cechy nie zawsze konieczne; najdroższe laptopy są niemal pancerne, ale czy rzeczywiście często Twój laptop często spada z wysokości?

5. Czy będziesz potrzebować dodatkowej obsługi:

  • sam zakup elektroniki może zakończyć się na wizycie w sklepie komputerowym, lecz zwłaszcza na potrzeby firmy rozważ opcję korzystania ze stałej pomocy IT; oprócz doradztwa przy zakupach będziesz mieć wtedy wsparcie na każdy dzień;
  • nowoczesne usługi to również chętnie wybierana pomoc zdalna informatyka, także jako outsourcing; zwłaszcza, gdy sprzęt w Twojej firmie wymieniany jest z określoną regularnością, będziesz mieść zawsze odpowiednie wsparcie w decyzjach zakupowych.

Oczywiście żadne z powyższych nie wyczerpują całkowicie tematu, ponieważ niemal każdy tydzień przynosi nowości, z których coraz śmielej korzystają nowi użytkownicy. Również z tego powodu zasoby każdego salonu komputerowego zmieniają się szybko, ale to dobra wiadomość – łatwiej znaleźć wtedy sprzęt idealnie dostosowany do potrzeb czy stylu życia.

Pytania dodatkowe też mają znaczenie

Dopełnieniem sprzętu komputerowego jest oprogramowanie, więc przemyśl również, czy i jakie oprogramowanie preferujesz. A z jakiego programu antywirusowego korzystasz obecnie? Takie pytania nie zawsze padną w salonie komputerowym, zatem warto odpowiedzieć na nie wcześniej, aby Twoja decyzja była oparta o konkrety.