Chociaż żywotność najnowszych telewizorów określana jest przez producentów na 30 tysięcy godzin i więcej, usterki występują niezależnie od tych zapewnień. Do naprawy telewizorów trafiają modele najbardziej innowacyjne, osiągnięcia współczesnej elektroniki. W takiej sytuacji specjalistyczny serwis telewizorów jest sprzymierzeńcem każdego właściciela telewizora. Poniżej kilka przydatnych informacji – zapraszamy do lektury.

Martwe piksele w naprawie telewizorów

Obraz na nowoczesnych ekranach ma być doskonały. Tego właśnie możesz wymagać po zakupie sprzętu wysokiej jakości w sprawdzonym punkcie sprzedaży. Zgłaszać należy najmniejsze nawet nieprawidłowości, a taką są między innymi martwe piksele. Już jeden niewielki czarny punkcik oznacza, że doszło do uszkodzenia diody. Podobnie w przypadku tzw. pikseli gorących – te punkty świecą nieustannie, nawet wtedy, gdy dane miejsce powinno być czarne.

  1. Sprawdź telewizor w punkcie zakupu. Na tym etapie wprawny wzrok dostrzeże nawet pojedyncze punkty nieprawidłowo pokazujące obraz. Możesz wtedy zgłosić nieprawidłowość, będziesz mieć możliwość sprawdzić kolejny egzemplarz.
  2. Często gwarancja obejmuje sytuacje, w których martwych lub gorących pikseli jest kilka, dlatego tym bardziej już na początku warto sprawdzić wybrany sprzęt, zamiast zgłaszać go później do serwisu telewizorów. Unikniesz oczekiwania na naprawę, wymianę etc.
  3. Gdy problem pojawi się w trakcie użytkowania, również masz szansę na przywrócenie telewizorowi pełnej sprawności. Specjaliści z dziedziny elektroniki korzystają z zaawansowanych programów i narzędzi, które w określonych przypadkach przywracają nieskazitelność obrazu.
  4. Nie należy naprawiać ekranu samodzielnie. W telewizorach LCD (matryca ciekłokrystaliczna) naciskanie martwego piksela lub inne czynności zalecane często na forach to działanie ryzykowne, które może spowodować większe uszkodzenia. Żadne porady takich napraw nie powinny być traktowane jak instruktaż.

Inne problemy z obrazem, nieprawidłowy dźwięk

Do serwisu telewizorów zgłaszać należy również pozostałe usterki dotyczące obrazu włączonego telewizora. Znając specyfikę danej technologii będziesz wiedzieć, czego oczekiwać, czyli co należy uznać za anomalię. Pominiemy nieprawidłowości widoczne, a skupimy się na tych mniej zauważalnych.

  • Samoczynnie zmienia się jasność ekranu – jeżeli bez Twojej ingerencji w ustawienia obraz na ekranie nagle staje się znacznie jaśniejszy lub ciemniejszy niż pierwotnie.
  • Nieprawidłowe nasycenie kolorów – widoczne zwłaszcza na kolorze czarnym, gdy wyświetla się on w wersji szarej albo granatowej.
  • Wypalanie ekranu w telewizorach OLED – tzw. powidoki, czyli utrwalony cień danego logo, elementu najczęściej wyświetlanego na ekranie przy pełnej jasności (np. logo danej stacji telewizyjnej).

Zwróć uwagę również na wszelkie nieprawidłowości związane z dźwiękiem, w tym:

  • brak dźwięku,
  • niska jakość dźwięku,
  • wszelkie trzaski, stuknięcia, szumy.

Zazwyczaj wystarczy jedna interwencja serwisanta, lecz w sprawie naprawy należy zgłosić się niezwłocznie. Informujemy zawsze o tym naszych Klientów z Białegostoku i innych miast.

Serwis telewizorów – LCD, LED, OLED i starsze modele

Chociaż spotkać się można z opinią, że nowoczesny sprzęt RTV, a także urządzenia dostępne w sprzedaży AGD i wiele innych wymagają częstych napraw, w praktyce poszczególne modele są bardzo trwałe. Najnowsze telewizory muszą dodatkowo być gotowe na znacznie więcej niż ich „przodkowie”. Teraz, gdy telewizor służy również do przeglądania Internetu, rozmów przez Skype i wielu innych, potencjalnie występuje więcej sytuacji, w których może dojść do awarii. Wybierając serwis telewizorów można mieć jednak pewność, że doświadczony serwisant poradzi sobie i z dawnym sprzętem, i z najnowszymi osiągnięciami współczesnej technologii.